Jak se liší sídlo podnikání a provozovna?

Jaký prostor by si měl začínající podnikatel pro sebe zajistit?

Sídlo společnosti

Podmínkou pro založení firem jako je s. r. o., a. s. nebo k. s. je zřízení sídla společnosti. Jedná se o adresu, kde podnikatel jakožto právnická osoba se svou firmou sídlí. 

Zde se otevírá i možnost zřízení virtuálního sídla. Virtuální sídlo přináší velké výhody. Recepce na adrese sídla firmy klienta obratem informuje o návštěvě zákazníka, příchozí korespondenci a všech zásilkách. Na jedno kliknutí si klient může objednat naskenování či okamžité přeposlání korespondence. Recepční je k dispozici na telefonu, emailu, SMS nebo WhatsApp. Díky virtuální kanceláři také klient získá prestiž, protože lokace sídla je na které je kancelář umístěna.

Obrovským plusem virtuálních kanceláří jsou také dodatečné služby. Administrativní, asistenční, účetní nebo marketingové činnosti, ty všechny dokáže virtuální kancelář nabídnout. Když si podnikatel zařídí virtuální kancelář u poctivé firmy, čeká ho mnoho benefitů.

Sídlo společnosti si mohou zřídit i OSVČ. To se potom nazývá místo podnikání. Základní rozdíl tedy mezi místem podnikání a sídlem firmy je v tom, že se místo podnikání vztahuje k OSVČ a sídlo společnosti je určeno pro právnické osoby neboli společnosti. Místo a sídlo může být pouze jedno a vztahuje se k celé činnosti podnikatele a to i když má podnikatel více živností.

Sídlo společnosti je potřeba uvést do obchodního rejstříku a slouží jako podnikatelova oficiální korespondenční adresa.

Provozovna

Provozovna je prostor, kde dochází k provozování živnosti, může se jednat o dílnu nebo obchod. Může to být ale i automat nebo mobilní provozovna (např. stánek s občerstvením). Provozoven může mít podnikatel neomezeně a nebo nemusí mít žádnou. K užívání provozovny je nutné mít vždy právní důvod (smlouva či souhlas), musí být nahlášena a řádně označena.

Pokud potřebujete se zřízením sídla pomoci, kontaktujte Virtuální kancelář Praha, kde naleznete kvalitní služby a výhodné ceny.