Místo podnikání nebo provozovna? Jaký je v nich rozdíl?

Zákony v ČR nestanovují podmínky pro určení místa podnikání. Podnikatel si tedy může zvolit místo podnikání sám. V dnešní době má podnikatel ale více možností. Ty se nyní budeme snažit přiblížit.

CO je místo podnikání

Fyzická osoba (OSVČ), která chce podnikat, si musí zřídit místo podnikání. Toto místo může být pouze jedno a vztahuje se k celé činnosti podnikatele a to i když má podnikatel více živností. 

Na adrese tohoto místa podnikatel přijímá obchodní korespondenci a uzavírá smlouvy. Místo podnikání může být shodné s adresou provozovny nebo s adresou bydliště.

CO je provozovna

Provozovna je prostor, kde dochází k provozování živnosti, může se jednat o dílnu nebo obchod. Může to být ale i automat nebo mobilní provozovna (např. stánek s občerstvením). Provozoven může mít podnikatel neomezeně a nebo nemusí mít žádnou. K užívání provozovny je nutné mít vždy právní důvod (smlouva či souhlas), musí být nahlášena a řádně označena.

CO je sídlo společnosti

Podmínkou pro založení s. r. o., a. s., k. s. je zřízení sídla společnosti. Jedná se o adresu, kde podnikatel jakožto právnická osoba se svou firmou sídlí. 

Zde se otevírá i možnost zřízení virtuálního sídla a to nejen pro firmy ale i OSVČ. Virtuální sídlo přináší velké výhody. Recepce na adrese sídla firmy klienta obratem informuje o návštěvě zákazníka, příchozí korespondenci a všech zásilkách. Na jedno kliknutí si klient může objednat naskenování či okamžité přeposlání korespondence. Recepční je k dispozici na telefonu, emailu, SMS, Messengeru či chatu. Díky virtuální kanceláři také klient získá prestiž, díky lokaci na které je kancelář umístěna.

Obrovským plusem virtuálních kanceláří jsou také dodatečné služby. Administrativní, asistenční, účetní nebo marketingové činnosti, ty všechny dokáže virtuální kancelář nabídnout. Když si podnikatel zařídí virtuální kancelář u poctivé firmy, čeká ho mnoho benefitů. 

Sídlo společnosti je potřeba uvést do obchodního rejstříku a slouží jako oficiální korespondenční adresa.

Pokud potřebujete se zřízením sídla pomoci, kontaktujte Virtuální kancelář Praha, kde naleznete kvalitní služby a výhodné ceny.